Na vsebino
×

Finančna razgledanost: Krepitev finančnih kompetenc odraslih

Ime projekta: Finančna razgledanost: Krepitev finančnih kompetenc odraslih

Slogan: S projektom spodbujamo razvoj digitalnih, trajnostnih in finančnih veščin za večjo finančno varnost odraslih

Namen in cilji projekta:

Projekt FINANČNA RAZGLEDANOST je usmerjen v dvig finančne pismenosti odraslih, zlasti med ranljivimi skupinami, kot so mladi, starejši, brezposelni in manj izobraženi. Namen projekta je izboljšati znanje o upravljanju osebnih in družinskih financ ter prispevati k večji finančni stabilnosti posameznikov in družin. S tem projekt naslavlja neustrezno finančno znanje, ki povečuje tveganje za dolgove, socialno izključenost in finančne težave.

Cilji projekta so večplastni:

  1. Krepitev finančnih kompetenc – udeleženci bodo pridobili ključna znanja o upravljanju financ, kot so načrtovanje proračuna, varčevanje, obvladovanje dolgov in prepoznavanje finančnih tveganj. To bo prispevalo k bolj premišljenim finančnim odločitvam.
  2. Spodbujanje vseživljenjskega učenja – projekt poudarja nenehno nadgrajevanje finančnih in digitalnih veščin, kar bo odraslim omogočilo boljšo prilagodljivost na spremembe v gospodarstvu, kot sta digitalni in zeleni prehod.
  3. Podpora ranljivim skupinam – posebna pozornost je namenjena mladim do 35 let, ki se pogosto soočajo z izzivi prvega upravljanja financ, ter starejšim nad 55 let, ki se pripravljajo na upokojitev ali se že soočajo z novimi finančnimi razmerami. S temi ukrepi bo projekt pomagal zmanjšati finančno ranljivost teh skupin.
  4. Dostopnost izobraževalnih programov – izobraževanja bodo dostopna ne samo v večjih mestih, temveč tudi v manjših krajih in na podeželju, kar bo pripomoglo k zmanjšanju izobraževalnih neenakosti in povečanju dostopa do znanja tudi na odročnejših območjih.
  5. Krepitev digitalnih veščin – poleg finančne pismenosti bodo udeleženci pridobili tudi znanja s področja digitalne pismenosti, kar je ključno za sodobno upravljanje osebnih financ in varno uporabo finančnih orodij v digitalnem svetu.

Projekt načrtuje izvedbo 45 programov finančne pismenosti, v katere bo vključenih 540 udeležencev, pri čemer bo poseben poudarek na manjših lokalnih skupnostih, da bi zagotovili enak dostop do izobraževalnih vsebin in zmanjšali socialno-ekonomske vrzeli. Na ta način bo projekt pripomogel k večji finančni stabilnosti posameznikov, povečal njihovo pripravljenost na prihodnje finančne izzive in prispeval k bolj vključujoči in trajnostni družbi.

Vsebina delavnic:

JAVNOVELJAVNI PROGRAMI (trajanje 105 ur)

1. Obvladujem svoje finance

  • Ciljna skupina: Odrasli vseh starosti.
  • Glavne teme:
    • Upravljanje osebnih financ in proračuna
    • Varčevanje in naložbe
    • Razumevanje dolgov, kreditov in davkov
    • Uporaba digitalnih finančnih orodij in spletne varnosti
    • Finančno načrtovanje za prihodnost
  • Namen: Program je namenjen izboljšanju finančne pismenosti med odraslimi, kar omogoča boljše upravljanje osebnih financ in zmanjšuje tveganje za dolžniško past ter finančne prevare.

2. Pot do finančne svobode 

  • Ciljna skupina: Mladi odrasli do 35 let.
  • Glavne teme:
    • Osnovno upravljanje osebnih financ
    • Načrtovanje stanovanjskih in naložbenih odločitev
    • Razumevanje kreditov, obresti in zadolževanja
    • Prepoznavanje finančnih tveganj in prevar
    • Uporaba digitalnih finančnih tehnologij in varnost v spletnem bančništvu
  • Namen: Program mladim odraslim pomaga razumeti, kako upravljati osebne finance, varčevati za prihodnost, in se izogniti dolgotrajnim finančnim težavam, povezanih z dolgovi in napačnimi finančnimi odločitvami.

3. Seniorji v akciji

  • Ciljna skupina: Odrasli nad 55 let.
  • Glavne teme:
    • Upravljanje pokojninskih in zdravstvenih stroškov
    • Varčevanje in ohranjanje finančne varnosti v poznejših letih
    • Prenos premoženja in dedovanje
    • Uporaba sodobnih finančnih orodij (digitalno bančništvo)
    • Zaščita pred finančnimi prevarami in goljufijami
  • Namen: Program je namenjen starejšim odraslim, ki se soočajo s finančnimi izzivi upokojitve, in jim pomaga pri prilagoditvi na nižje prihodke ter upravljanju z osebnim premoženjem, pri čemer zmanjšuje tveganje revščine v starejših letih.

NEFORMALNI PROGRAMI (trajanje 40 UR) – izvajalo se bo več različnih programov – opis nekaterih:

Finančna prihodnost je v mojih rokah, Načrtovanje in vodenje družinskega proračuna, Ali naj svoj denar vlagam?, in Kdaj je nepremičnina lahko naložba?

Ti štirje neformalni izobraževalni programi so zasnovani za odrasle, ki želijo izboljšati svojo finančno pismenost, ne glede na starost ali prejšnje finančne izkušnje. Cilj vseh programov je opremiti udeležence z znanjem, potrebnim za boljše upravljanje osebnih financ, učinkovito načrtovanje proračuna, pametno vlaganje in presojo nepremičnin kot potencialnih naložb.

Glavne teme, ki jih pokrivajo programi:

  • Upravljanje osebnih financ in proračunov: Udeleženci se naučijo, kako načrtovati in upravljati svoje osebne in družinske proračune, pri čemer se osredotočajo na razlikovanje med potrebami in željami ter na odgovorno zadolževanje.
  • Investiranje in naložbe: Poudarek je na temeljih investiranja, prepoznavanju tveganj ter izogibanju pastem pri finančnih odločitvah. Udeleženci pridobijo vpogled v različne naložbene možnosti in razumevanje, kako investiranje vpliva na dolgoročno finančno stabilnost.
  • Nepremičnine kot naložbe: Udeleženci se seznanijo s tem, kdaj in kako lahko nepremičnine postanejo dobičkonosna naložba, ter kako analizirati nepremičninski trg in kritično oceniti priložnosti.
  • Digitalna orodja in varnost: Programi vključujejo tudi znanja o uporabi digitalnih orodij za spremljanje osebnih financ in naložb ter prepoznavanje in zaščito pred spletnimi finančnimi prevarami.

Ciljna skupina: Ti programi so namenjeni odraslim vseh starosti, ki želijo izboljšati svoje finančno znanje, še posebej mladim odraslim, staršem, posameznikom, ki razmišljajo o investiranju, ter tistim, ki želijo razumeti vlogo nepremičnin v svoji finančni prihodnosti. Namenjeni so tako začetnikom kot tistim, ki že imajo osnovno finančno znanje, a ga želijo nadgraditi.

Trajanje projekta: Projekt Finančna razgledanost: krepitev finančnih kompetenc odraslih bo potekal do 30. 6. 2026.

Projektni partnerji: Ljudska univerza Škofja Loka (vodilni partner), Ljudska univerza Ajdovščina, Ljudska univerza Koper, Ljudska univerza Radovljica, Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija d.o.o. Idrija.

Financiranje projekta: Projekt sofinancira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje iz sredstev Mehanizma za okrevanje in odpornost.

Informacije: Za dodatne informacije smo vam na voljo preko e-pošte na info@icra.si ali telefonu 05 37 43 911. 


Finančna razgledanost: Krepitev finančnih kompetenc odraslih

Kako vam lahko pomagamo?

Z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vaša vprašanja, pobude ali vam pomagali poiskati rešitev. Vstopite v kontakt z nami.

Pišite nam

Aktualno

Storitve

Sodelavci

Z vami že 20 let

Naše delo izhaja iz spoštovanja – najprej do tega, kar je bilo ustvarjeno, in do ljudi, ki so to ustvarili. Ostajamo odprti, da gledamo naprej in poslušamo drug drugega, da skupaj iščemo rešitve za potrebe, ki izvirajo iz našega okolja.
mag. Jožica Lazar, direktorica

Naša ekipa

Prijava na e-novice

Ne zamudite dogajanja v lokalnem okolju, brezplačnih izobraževanj in drugih novic.

Prijavite se na prejemanje e-obvestil.

Prijava

Razpisi

Uspešne zgodbe