PONI GORIŠKA
RRA SEVERNE PRIMORSKE d.o.o. Nova Gorica, kot nosilec projekta PONI GORIŠKA – Podjetno nad izzive, v okviru Severnoprimorske mrežne regionalne razvojne agencije in ob sodelovanju projektnih partnerjev Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina, POSOŠKI RAZVOJNI CENTER Regionalna razvojna agencija ter Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija d.o.o. Idrija izvaja projekt Podjetno nad izzive - PONI GORIŠKA.
Projekt predstavlja model podjetniškega usposabljanja, ki omogoča potencialnim podjetnikom, da v 4 mesecih razvijejo in uresničijo svojo podjetniško idejo. Gre za program, ki vključuje raznovrstna podjetniška usposabljanja, strokovno mentorstvo in praktično pomoč pri uresničevanju njihove poslovne vizije.
Namen projekta (Podjetno nad izzive - PONI GORIŠKA) je spodbuditi razvoj podjetništva in podpreti udeležence pri doseganju uspeha na njihovi poslovni poti.
V projekt se lahko vključijo posamezniki, ki imajo poslovno idejo, ne glede na starost, stopnjo izobrazbe ali trenutni status zaposlitve.
Pogoji za vključitev v projekt: poslovna ideja, stalno ali začasno bivališče v eni izmed občin Goriške regije, kandidat predhodno še ni bil vključen v katerikoli program Podjetno v svet podjetništva ali Podjetno v svet podjetništva za problemsko območje v kateri koli regiji, ob pričetku vključitve ni ovir pri podpisu pogodbe o zaposlitvi, izbran kandidat bo imel na dan vključenosti v projekt izpolnjene vse pogoje za podpis pogodbe o zaposlitvi na RRA SEVERNE PRIMORSKE d.o.o. Nova Gorica, kandidat ima poravnane vse zapadle obveznosti do države, kandidat odda vlogo za vključitev v projekt samo v Goriški regiji.
V času trajanja projekta bodo udeleženci redno zaposleni pri RRA SEVERNE PRIMORSKE d.o.o. Nova Gorica, kar jim bo omogočilo popolno predanost poslovni ideji in sodelovanje pri uresničevanju svojih podjetniških ciljev.
Projekt bo potekal v obdobju 2024 – 2027, vanj pa bo vključenih 106 udeležencev iz Goriške regije (po 10 oziroma 11 udeležencev na skupino). Izvajal se bo krožno na območju Goriške regije.
Cilj projekta je spodbuditi in podpreti razvoj novoustanovljenih poslovnih subjektov, ne glede na njihovo pravno obliko (npr. s.p., d.o.o. ali druge oblike). Projekt si prizadeva za uspešen začetek in stabilno rast teh subjektov ter jim nudi potrebno strokovno pomoč, mentorstvo ter druge vire, ki bodo prispevali k njihovemu dolgoročnemu uspehu na trgu.
Rezultat, ki ga zasledujemo, zajema vključitev 106 potencialnih udeležencev v program usposabljanja projekta PONI, izdelanih 106 novih poslovnih načrtov in na trgu predstavljenih minimalno sprejemljivih produktov ter 30% (oz. 32%) novoustanovljenih poslovnih subjektov na območju Goriške regije v celotnem obdobju.
Financiranje projekta
Celoviti projekt se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021 – 2027 v Sloveniji, Prednostna naloga 1: Inovacijska družba znanja, Specifični cilj RSO 1.3. Krepitev trajnostne rasti in konkurenčnosti MSP ter ustvarjanje delovnih mest v MSP, med drugim s produktivnimi naložbami (ESRR).
Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj - ESRR) in Republike Slovenije.
Potek dela v sklopu projekta PONI: 4-mesečna zaposlitev s polnim delovnim časom pri nosilcu projekta RRA SEVERNE PRIMORSKE d. o. o. Nova Gorica, kakovostna podjetniška usposabljanja iz področij: razvoj poslovne ideje; raziskava trga; marketing; javno nastopanje, finance in davki, ustanovitev podjetja, poslovni načrt, CGP, uporaba spleta pri poslovanju, gospodarsko pravo in pogodbe, idr., individualna svetovanja s strani strokovnjakov za podjetništvo; stalno prisotnost in pomoč mentorjev, ki udeležence spremljajo in jim pomagajo pri realizaciji poslovnih idej; podporo pri izdelavi poslovnega načrta in pripravi produktov / storitev,; mreženje z uspešnimi podjetniki; delo s somišljeniki po principu coworkinga; vsakodnevno pridobivanje praktičnih podjetniških izkušenj z opravljanjem aktivnosti na terenu.
Podjetniške vsebine, ki jih udeleženci s strani mentorjev in zunanjih izvajalcev osvojijo v času zaposlitve: osnove podjetništva; oblikovanje in razvoj poslovnih idej; poslovno modeliranje; teambuilding s poudarkom na spoznavanju močnih in šibkih področij posameznika ter oblikovanje in krepitev ekip; raziskava trga; prodaja in trženje s poudarkom na digitalnem marketingu; celostna grafična podoba; priprava poslovnega načrta; poslovne funkcije v podjetju; organizacija časa in uporaba spletnih pripomočkov za izboljšanje produktivnosti; komuniciranje, javno nastopanje in pogajanja; osnove računovodstva, davkov in finančnega dela poslovnega načrta; postopki za ustanovitev podjetja; zaposlovanje, obveznosti podjetnika in pravilniki v podjetju; osnove gospodarskega prava; informacijsko-komunikacijska tehnologija (IKT) ter uporaba spleta pri poslovanju podjetja; viri financiranja MSP (mikro, mala in srednja podjetja); socialno podjetništvo ter družbeno odgovoren način razmišljanja podjetnikov; DNSH: Krožno gospodarstvo, trajnostna uporaba surovin in energije, varstvo okolja, trajnostna mobilnost; S5 – strategije pametne specializacije v povezavi z razvojnimi specializacijami regije; področje varstva enakih možnosti in človekovih pravic.
Predviden program po skupinah za celotno projektno obdobje 2024 - 2027 se nahaja tukaj.