Zaključna konferenca projekta Prehod na sonaravno oskrbo s hrano
Zaključna konferenca projekta »Prehod na sonaravno oskrbo s hrano«, ki je projekt sodelovanja lokalnih akcijskih skupin, je izpostavila nujnost ohranjanja mozaičnosti – tako v slovenski krajini kot tudi v pristopih v kmetijstvu.
V soboto, 12. 10. 2024 se je v Mestni dnevni sobi Pr'Golitu na Mestnem trgu v Idriji odvijala zanimiva okrogla miza na temo zagotavljanja preskrbe s sonaravno in ekološko pridelano hrano. V projektu, kjer sodeluje 17-člansko partnerstvo v sestavi treh slovenskih sosednjih lokalnih akcijskih skupin ter enim tujim partnerjem, so se z različnimi aktivnostmi in pristopi partnerji prizadevali za izboljšanje zagotavljanja oskrbe s sonaravno in ekološko pridelano hrano ter k povezovanju znotraj verige vrednosti.
Kmetijstvo, ki je sonaravno, ohranja naravo (rodovitno) ter hkrati ponuja kakovostno hrano potrošnikom najprej v lokalnem okolju, kjer se ta hrana prideluje.
Eden od poudarkov na okrogli mizi je bil tudi ta, da je Slovenija drugačna od (večine) evropskih držav in ne potrebuje dodatnega pogozdovanja marveč preprečevanje zaraščanja kmetijskih površin. To je nasprotno od tega kar so si zastavili v nekaterih državah z intenzivnim kmetijstvom in te ukrepe aplicirali na celotno evropsko unijo. Mozaična krajina, ki je značilna za Slovenijo, majhne ekstenziven kmetije, velik delež kmetijskih zemljišč, ki so namenjena ekološkemu kmetijstvu, ohranjajo tudi potencial – rodovitno pokrajino.
Čeprav je za enkrat ponudba slovenskih ekoloških živil še skromna po obsegu, pa potrošniki preferirajo tudi lokalno pridelano hrano – in je bolje cenijo kot ekološko hrano iz uvoza.
Na okrogli mizi so sodelovali:
• Borut Kokalj, kmetija Čilčevi, projektni partner
• Greti Kobal, Občina Ajdovščina, projektni partner
• mag. Jožica Lazar. ICRA Idrija, vodilni partner LAS s CILjem, partner projekta,
• mag. Jana Čuk, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica, direktorica,
Okroglo mizo je vodila Damjana Peternelj.
Projekt Prehod na sonaravno oskrbo s hrano sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in republika Slovenija v okviru Programa razvoj podeželja 2014 – 2020. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Za vsebino spletne strani je odgovoren upravičenec operacije. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014 - 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.